დაფარული სიმბოლოები და შეტყობინებები ფილმში "კალმარის თამაში"
Netflix-ის სერიალი "კალმარის თამაში" (Squid Game) მოგვითხრობს ღარიბ ადამიანებზე, რომლებიც მონაწილეობენ საშინელ თამაშებში, მაშინროდესაც ელიტური VIP პიროვნებები შოუს უყურებენ გართობის მიზნით. სხვადასხვა შეტყობინებებისა და სიმბოლიზმის დახმარებით "კალმარის თამაში" ააშკარავებს იმას, თუ რის შესახებ არის ლაპარაკი სინამდვილეში, კერძოდ, ეს არის - ელიტის კაცთმოძულე და უკურნებელი სნეულებანი...
თქვენ თუ გიყვართ უყუროთ როგორ კლავენ ადამიანებს სასჯელის სტილში, თქვენთვის არსებობს Netflix-ის სერიალი. მას ეწოდება "კალმარის თამაში". მასში შეგიძლიათ ნახოთ თუ როგორ ვარდებიან ადამიანები მაღალი პლატფორმებიდან და ენარცხებიან მიწას. მართლად, თქვენ გახდებით იმდენი უსასტიკესი სცენის მოწმე "კალმარის თამაშში", რომ უგრძნობელიც კი გახდებით მათდამი. სერიალის პერსონაჟებიც კი დიდხანს ლაპარაკობენ საკუთარ ბავშვობაზე ან კიდევ სხვადასხვა რამეზე, მაშინ როდესაც მათ გვერდით, დაახლოებით ათი ფუტის სიშორეზე მათგან, ვიღაცას სახეში ესვრიან. მათთვისაც უკვე ყველაფერი სულერთია. თქვენთვისაც ასე იქნება და ამაშია ამ სერიალის მთელი არსი. მიეჩვიო მკვლელობას და სისასტიკეს.
მიუხედავად იმისა, რომ Squid Game-ში უხვადაა სისხლი და ძალადობა, მარკეტინგული კამპანია, რომელიც თამაშს ახლავს, როგორც ჩანს, ისე მზაკვრულად არის ჩაფიქრებული, რომ ბავშვებსაც კი იზიდავს.
ეს ერთ-ერთი გამოსახულებაა, რომელიც შეგვიძლია ვნახოთ Netflix-ის ყურებისას. ბავშვებს ადვილად შეუძლიათ მიიღონ ის საბავშვო ფილმად, და არაფერი უშლით ხელს მის ყურებაში.
მთავარი ბოროტმოქმედი ისე გამოიყურება, თითქოსდა ის იყოს "ძლევამოსილი რეინჯერების" ეპიზოდიდან. ხოლო მისი ქვეშევრდომები ჰგვანან გეიმპად PlayStation-ის ღილაკებს ჰგვანან.
მოკლედ, რომ ვთქვათ, აქ არის ყველაფერი, რათა მიიზიდონ ბავშვები სერიალის საყურებლად, შემდეგ კი დააზიანონ მათი ფსიქიკა იშვიათი ძალადობის კადრებით და გონების ფსიქოპათიური თამაშებით.
საბავშვო მოედანი "კალმარის თამაშის" სტილში სამხრეთ კორეის სარკინიგზო სადგურზე. სერიალში საბავშვო მოედანი - ეს არის ადგილი, სადაც ჯარისკაცები კლავენ ათობით ღარიბს, და ეს ყველაფერი ხდება ელიტის გასართობად. თანამედროვე პოპ-კულტურა აშკარად დაავადებულია.
"კალმარის თამაშებს" საფუძვლად უდევს საუკუნეობრივი და უკვდავი "ლეგენდები" მდიდარ ელიტურ ადამიანებზე, რომლებიც ქირაობენ გლეხებს და აიძულებენ მათ თავიანთი გართობისთვის ითამაშონ სასიკვდილო თამაშები. 1924 წლის მოთხრობა "ყველაზე სახიფათო თამაში" მოგვითხრობს რუს არისტოკრატზე, რომელიც იტაცებს ადამიანებს, უშვებს მათ უკაცრიელ ადგილებში და შემდეგ ნადირობს მათზე გართობის მიზნით; 1994 წლის ფილმი "თამაშში გადარჩენა" (Surviving the Game) მოგვითხრობს უსახლკარო ბიჭზე, რომელსაც სთავაზობენ "სამუშაოს", მაგრამ ის აღმოჩნდება უკაცრიელ ადგილას და გახდება ნადირობის მსხვერპლი, რომელსაც აწყობენ მდიდარი და გავლენიანი ადამიანები. რამოდენიმე წლის წინ გამოვიდა ტრილოგია "შიმშილის თამაშები" (Hunger Games), სადაც მოგვითხრობენ ღარიბ ადამიანებზე, რომლებიც ერთმანეთს კლავენ ელიტის მეთვალყურეობით.
მრავალი ლეგენდა ეფუძნება რეალურ ისტორიას. ამისტორიებში "ელიტურ თამაშობებზე" არის ისეთი რამ, რაც რეალურად ჟღერს. "კალმარის თამაშმა" (Squid Game ) აიღო ეს კონცეფცია, დაუმატა მაღალტექნოლოგიური ანტიუტოპიის ელემენტები და შეურია მას ოკულტურ-ელიტური სიგიჟის იდეები. შედეგმა, როგორც ჩანს, არ დააყოვნა, რადგან "კალმარის თამაშები" ისეთი პოპულარული გახდა, რომ შესაძლოა გახდეს Netflix-ის ისტორიაში ყველაზე დიდი სერიალი.
მაგრამ, როგორც ეს Netflix-ის სერიალთა უმეტესობაში ხდება, "კალმარის თამაშებში" (Squid Game) შეტყობინებები დამახინჯებულია. ლაპარაკია სიკვდილის კულტურაზე, რომლითაც შეპყრობილია ელიტა და მაყურებელსაც მის მონაწილედ ხდის. დახვეწილი სიმბოლიზმის მეშვეობით აქ მოცემულია ელიტის ფილოსოფია, რომელსაც შეგიძლიათ გაეცნოთ.
მოდი განვიხილოთ ამ სერიალში მოცემული შეტყობინებები და სიმბოლიზმი.
ორი წრე
სერიალი მოგვითხრობს ადამიანებზე, რომელთაც აქვთ დიდი ვალები. მათ ქირაობენ "თამაშში" მონაწილეობის მისაღებად, სადაც გამარჯვებული იღებს უზარმაზარ ფულად პრიზს. რას იღებენ წაგებულები? - ისინი იხოცებიან საშინელი მეთოდებით. ბოლოს და ბოლოს ჩვენ ვიგებთ, რომ ყველა ეს გამოცდა ორგანიზებული იყო მდიდარ და ელიტურ ადამიანთა ჯგუფის მიერ, რომელთაც უყვართ უბედურ გლეხთა დამცირების ყურება, ინფანტილურნი არიან და აიძულებენ მათ გახდნენ უზნეო პირუტყვები, რათა გადარჩნენ.
ამ სერიალის ძირითადი თემა წარმატებით არის გადმოცემული პირველივე ეპიზოდში.
სერიალის დასაწყისში ნაჩვენებია ზედხედი ბავშვებზე, რომლებიც "კალმარს" საბავშვო მოედანზე თამაშობენ
ამ თამაშის კონტური ასევე სერიალის მთავარი ლოგოტიპია. მიზეზი: ის წარმოადგენს "კალმარის თამაშების" ფილოსოფიის მშვენიერ ილუსტრაციას, და როგორც შედეგი, ელიტის ფილოსოფიისაც. მართკუთხედი - ეს მასაა. წრე ქვემოთ წარმოადგენს მათ, ვინც ღარიბია და ყელამდე ვალებშია ჩაფლული. მართკუთხეზე აღმართული სამკუთხედი - ელიტაა, რომელიც მასას მართავს. ზედა წრე წარმოადგენს "ყოვლისშემძლე" ოკულტურ ელიტას, რომელიც მსოფლიოს მართავს.
მთხრობელი განმარტავს, რომ "კალმარის" მოთამაშე ბავშვებმა რომ გაიმარჯვონ, ზედა წრეს უნდა მიაღწიონ. როდესაც ეს ხდება, მთხრობელი ამბობს: "და ამ მომენტში ვიგრძენი, თითქოსდა მთელი სამყარო ჩემია".
სერიალის დასაწყისში მთავარი გმირი სახელად გი-ჰუნი აშკარად საზოგადოების დაბალ წრეს მიეკუთვნება. ის ფულს ჰპარავს საკუთარ დედას და გაურბის საეჭვო ადამიანებს, რომელთა ვალი გააჩნია.
შემდეგ გი-ჰუნი პირველად გასინჯავს ელიტურ დაავადებას. სანამ ის მეტროშია, გი-ჰუნთან მივა იდუმალი გამყიდველი, რომელიც, როგორც ჩანს, მასზე დემიწევნით ინფორმირებულია. ის გი-ჰუნს სთავაზობს თამაშს, რომელშიც ფულის მოგება შეუძლია.
როდესაც გამყიდველი იგებს, მას არ სჭირდება გი-ჰუნის თანხები. მას სურს სილა გააწნას. ელიტა არ იღებს კმაყოფილებას დიდი რაოდენობის ფულისგან, ის სიამოვნებას სადისტურ სიამტკბილობაში ჰპოვებს, როგორიცაა ამ საწყალი ღატაკის ცემა რაც მრავალგზის მეორდება.
როდესაც გი-ჰუნი ბოლოს და ბოლოს რაუნდს მოიგებს, ერთი სული აქვს სილას როდის გააწნავს უცნობს, მაგრამ გამყიდველი აჩერებს მას და ფულს აჩვენებს.
ერთი წამით გი-ჰუნს ფული სულაც არ ადარდებს, ის გატაცებულია ელიტის სადისტური ვნებით. ეს სცენა წინასწარ იუწყება იმას, რაც ბოლოში შეემთხვევა გი-ჰუნს. ამ დამამცირებელი თამაშის შემდეგ გამყიდველი გი-ჰუნს სხვა თამაშში მონაწილეობას შესთავაზებს, სადაც მას ბევრად უფრო მეტი ფულის მოგება შეუძლია.
წინადადების მიღების შემდეგ, გი-ჰუნი მიუახლოვდება მანქანას, სადაც სპეციალური აირით აძინებენ. ის ანტიუტოპიურ კოშმარში გაიღვიძებს.
"კალმარის" თამაში - საზოგადოება, რომელსაც ელიტა მართავს
თამაშები მიმდინარეობს უზარმაზარ კომპლექსში, რომელიც შორეულ კუნძულზეა გადამალული. ეს ადგილი მრავალმხრივ გვაგონებს MKULTRA-ს საიდუმლო მოედანს, სადაც ტარდება არაჯანსაღი ექსპერიმენტები.
ანტიუტოპიური სისტემა, რომელიც ამ კედლებს შიგნით არსებობს, ბევრწილ ჩვენი თანამედროვე საზოგადოების მიკროკოსმოსს წარმოადგენს.